Diz Eklemini Nasıl Koruruz!!

Diz eklemi, pek çok güçlü kas, bağ, tendon ile sarılmış olmasına rağmen düzgün kullanılmadığında veya günlük hayatımızda zarar verecek hareketlerde bulunduğumuzda çok kırılgan ve çabuk hasar gören bir yapıya sahip olabilir. Bazı diz problemleri, bacak kaslarını kuvvetlendirmekle geçebileceği gibi bazı durumlarda ise cerrahi müdahaleler gerektirebilir ve ömür boyu kontrollü bir yaşam sürmek zorunda kalabiliriz.

Peki bu kadar güçlü kaslarla, bağlarla, tendonlarla çevrili bir eklem nasıl olurda zarar görebilir ?!?

1. Fazla kilo. Eğer kaslarınızın taşıyacağından daha fazla bir vücut ağırlığına sahipseniz, dizlerinize aşırı yük binmesi kaçınılmazdır. 

2. Ani hareketler. Örneğin bir yerde oturuyorsunuz ve bir anda kalkıp yana doğru bir hareket yaptınız. Eğer güçsüz bir kas yapısına sahipseniz, yükün hemen hemen hepsi diz eklemine biner.

3. Isınma. Herhangi bir fiziksel aktiviteye ısınmadan ve o bölgeye esnetme hareketleri yapmadan başlarsanız, sakatlanma riskiniz 2 katına çıkar.

4. Yanlış adım. Eğer alt bacak kaslarınız zayıfsa ve içe veya dışa doğru basıyorsanız aynı şekilde diz ekleminizde hatalı bir hareket etme kabiliyeti geliştirirsiniz. Bu da ilerleyen süreçte dizlerinize zarar verir.