Mekik Çekmek Bele Zarar Mı Veriyor?

Spor merkezlerinde en çok karşılaştığımız sorulardan birisi; "Mekik Çekmek Bele Zarar Veriyor Mu?" oluyor.. Nasıl mekik çektiğinize bağlı olarak bu sorunun cevabı evette olabilir, hayırda olabilir. Bu tamamen sizin mekik çekerken uyguladığınız hareketin içeriğine bağlı olarak değişir. 

Başka bir sorunda, "Belimde Problem Var, Mekik Çekemem"dir. Peki belinizde problem varsa, ne yapmamız gerekir??? Öncelikle bel probleminizin ne olduğunu bilmemiz en önemli sorunun cevabıdır. Her bel ağrısı, bel fıtığı anlamına gelmez veya bel problemi olan kişiler mekik çekemez anlamı yüklenmemelidir. Öncelikle, şikayetiniz nedir? Bu şkayet teşhis konmuş bir problem mi? Cerrahi müdehale veya fizik tedavi gördünüz mü? 

Şikayetiniz her ne olursa olsun belirli aşamaları geçtikten sonra karın ve bel kaslarınızı kuvvetlendirmeniz gerekmektedir ki bel omurlarınıza binen yük azalsın. İşte burada "Doğru Bir Şekilde Hareketi Yapma" en çok dikkat edilmesi konulardan biridir. Mekik çekme tarih boyunca insanoğlunun yaptığı en temel egzersizlerin başında gelmektedir. Peki eskiden insanlar bu hareketleri yaparken veya yaptıktan sonra sakatlanıyorlar mıydı? Bu da merak edilen bir konudur...