Eliptik Bisikletin Faydaları

Spor merkezlerinde pek çok kişinin tercih ettiği eliptik bisikletlerin faydaları üzerinde bilgi vermeye çalışacağız sizlere. Spor merkezlerine gittiğiniz zaman kardiyo aletler içerisinde bir kaç tane seçeneğiniz bulunmaktadır. Koşu bandı, yatay bisiklet, dikey bisiklet, stepper, el bisikleti, kürek ve eliptik bisiklet. Koşu bandı sevmeyen kişiler için birebir bir makinedir eliptik bisiklet. 

Hem alt ekstremite hemde üst ekstremite aktif olarak kullanılmaktadır. Bazı kişiler ellerini sabitleyerek yapmaktadırlar, fakat bizim tavsiyemiz kollarında aktif olarak harekete katılması yönündedir. 

Eliptik Bisikletin Faydaları:

- Fitness çalışmalarında aerobik kapasitenin önemi kuşkusuz çok yüksektir. Eğer aerobik kapasiteniz, aerobik dayanıklılığınız yüksek ise, hem uyguladığınız egzersizleri daha iyi yapabilir hemde günlük hayatınızda o kadar zinde ve güçlü olursunuz. İşte eliptik bisiklet aerobik kapasitenizin artmasına yardımcı olan en iyi ekipmanlardan birisidir. 

- Aerodinamik yapısından ötürü, eklemlerinize çok fazla yük binmesini engeller. Hem gençler hemde yaşlı kişiler gönül rahatlığı ile bu ekipmanı kullanabilirler. 

- Tüm vücudun çalışmasına olanak sağlar. Yatay bisikleti, dikey bisikleti veya koşu bandını kullandığınız zaman alt ekstremiteniz yani vücudumuzun belden altında kalan bölümü aktif olarak çalışmaktadır. Fakat eliptik bisiklette, üst ekstremite yani belden üstü aktif olarak harekete dahil olur. Bu sayede hem daha fazla kalori harcarsınız hemde üst gövdeyi çok daha iyi bir şekilde kullanarak çalıştırabilirsiniz.